KONTAKT
Kontaktujte nás na některém z uvedených kontaktních údajů níže, nebo nám zanechte kontakt na Vás v kontaktním formuláři, a my se Vám co nejdříve ozveme.
ADRESA
INNOVEMIND s.r.o.
Varšavská 599
460 08 Liberec
TELEFON
+420 732 536 374
info@innovemind.cz
Kontaktní formulář
Zde prosím vyplňte Vaše kontaktní údaje, a s čím se na nás obracíte.
FAQs
Odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se na nás obracíte.
Investice do lidského kapitálu je v rámci strategického vedení podniku velmi významná. Nicméně, stejně jako u jakékoliv investice, je potřeba mít dobře promyšlený plán, stanovená KPIs pro mření pokroku a dílčí cíle, kam se ve svém úsilí chceme dostat.
Podle § 101 odst. 1 a 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci se zohledněním rizik možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu jejich práce. To se týká rizik nejen v oblasti tělesného zdraví, ale i zdraví duševního. Programy zdraví a pohody tak spadají pod oblast bezpečnosti práce v každé organizaci.
Mimo to, od 1.1.2024 mají velké společnosti a kotované malé a střední společnosti (MSP), jakož i mateřské společnosti velkých skupin, povinnost podávat správu o dlouhodobé udržitelnosti ESRS, kde musí uvádět informace nezbytné k pochopení dopadů společnosti na záležitosti udržitelnosti včetně toho, jak ovlivňují rozvoj, výkon a postavení společnosti. Součástí auditu je také dlouhodobá udržitelnost v oblasti lidských zdrojů, která bude mít více nebo méně přímou souvislost na komplexní a strategicky nastavené programy zdraví a pohody v péči o zaměstnance.
Tzv. Comprehensive workplace wellness programs (CWWPs)
Musí splňovat 5 základních prvků:
- Výchova k tělesnému a duševnímu zdraví s osvojením dovedností.
- Podpůrné sociální a fyzické pracovní prostředí.
- Integrace programu do organizačních benefitů.
- Propojení se souvisejícími programy (BOZP a wellness screeningy).
- Screeningy zdravotních rizik s edukací a poradenstvím.
Benefitů pro podnik může být spousta, ale bez validních metod měření je jejich efekt jen hypotetický.
- Zlepšení tělesného a duševního zdraví pracovníků.
- Kontrolované náklady na zdravotní péči.
- Zvýšená produktivita a výkon.
- Snížená absence.
- Větší pracovní spokojenost a zapojení.
- Lepší nábor a udržení zaměstnanců.
- Nedostatek dostatečně přesvědčivého a dobře srozumitelného obchodního případu.
- Všudypřítomné přesvědčení, že preventivní služby musí šetřit peníze, aby se vyplatily (na rozdíl od zlepšování zdraví jako u jiných zdravotních služeb).
- Nedostatek přehledu o tom, co je potřeba k efektivnímu propojení s firemními zdroji a benefity.
- Složitost práce s více zúčastněnými stranami v rámci dlouhodobých strategií v oblasti zdraví.
- Nejasnosti ohledně nejúčinnějších well-beingových programů, metod měření a modelů implementace.
To v praxi není až tak úplně pravda. Velké organizace si možná mohou dovolit větší investice do finančně náročných aktivit programů, ale s ohledem na organizační strukturu a komplikovanější rozhodovací procesy to nebývá vždycky výhodou. Rozsah Vašeho programu na pracovišti bude vždy záviset na zdrojích, které máte k dispozici. Případně lze společně hledat cesty, jak takové financování zajistit. Spoustu dílčích částí programu můžete začít dělat bez větších zdrojů již zítra. Je pouze potřeba dělat je promyšleně a strategicky. Malé podniky mohou být ve skutečnosti ve výhodě při provádění jednoduchých změn v politice a prostředí, protože rozhodnutí může učinit majitel podniku nebo jeho šéf bez dalších firemních vstupů.